Co je hypnóza

Hypnóza je pozitivní a vysoce účinná metoda, která vám pomůže zvládnout vaše témata a výzvy.

Co je to hypnóza?

Hypnóza je jedním z nejmocnějších nástrojů k navození žádoucí změny. Je to velice příjemná práce s podvědomím. Cílem hypnózy je uvědomit si některé myšlenky, které jste až doposud měli v podvědomí, a přenést je do vědomí. Hypnózu je možné používat k prozkoumání podvědomých a nevědomých funkcí mozku.

Hypnóza je:

 • Způsob, jak pracovat s podvědomím. Během hypnózy můžete obejít svoji vědomou část mysli, která ráda hodnotí a analyzuje, přenést se do podvědomé části mysli, a tím se dostat ke svým vnitřním zdrojům.
 • Způsob, jak zvýšit svoji kreativitu tím, že přenesete své podvědomé myšlenky do vědomí.
 • Přirozený stav mysli. Stav transu vám pomůže vzít v úvahu věci, o kterých jste do této doby neuvažovali.
 • Trans v hypnóze pomáhá změnit vnímání určitých situací a událostí a pomoci vám zjistit, jestli interpretace některých událostí, které jste prožili v minulosti, byla správná.

Ochota a schopnost jednotlivců být hypnotizováni se velmi liší, ale obecně řečeno je potřeba několik sezení, aby bylo dosaženo smysluplných výsledků. Aby hypnoterapie přinesla výsledky, musí mít hypnotizovaný touhu se změnit a být naprosto oddaný procesu.

Co hypnóza není?

Problematika hypnózy je bohužel stále spojena s velkým množstvím klišé. Možná i vy  jste si při slovu hypnóza představili hypnotizéra na jevišti, který magicky řídí jednání hypnotizovaného. Toto je příklad jevištní hypnózy, která je však velmi odlišná od hypnózy terapeutické. Terapeutická neboli léčebná hypnóza spočívá v tom, že pomáhá člověku dosáhnout pokroku v životě: zpochybňuje jeho negativní myšlenky a pomáhá mu, aby se stal takovým člověkem, jakým chce být.

Zde jsou nejčastější mýty o hypnóze:

 • Hypnotizér má kompletní kontrolu nad myslí a chováním hypnotizovaného
  Vůbec ne. Hypnóza má svoji moc, ta ale není v hypnotizérovi, ale v hypnotizovaném jedinci. Hypnotizér funguje jako průvodce, který pomáhá hypnotizovanému najít v sobě svou vnitřní sílu. Hypnotizovaný udělá pouze to, co by udělal v běžném stavu. Hypnóza pomáhá získat hypnotizovanému více kontroly, neznamená méně kontroly.
 • Lidé nemohou během hypnózy myslet, jejich myšlení je vypnuto
  To také není pravda. Naopak, během hypnózy je vnímání zvýšené.
 • Hypnóza je nepřirozený stav mysli a někteří lidé nemohou být hypnotizováni
  To není pravda. Hypnóza neboli trans je přirozený stav mysli, ve kterém se nacházíme několikrát denně. Možná někdy řídíte auto. Asi jste tedy už někdy zažili, že po dojetí do cílové stanice jste si některé pasáže z cesty prostě nevybavili? To je znamení toho, že jste během jízdy přepnuli na autopilota a přirozeně vstoupili do transu. Dalším příkladem je, pokud jste televizní pořad sledovali tak upřeně, že jste přestali vnímat své okolí.
 • Hypnóza je spánek
  Ne. Při hypnóze se jednotlivec dostane do stavu transu a v této chvíli je ve skutečnosti jeho vnímání zvýšené a zaměřuje se výhradně na hlas hypnotizéra.
 • Hypnóza vás může poškodit
  Ne. Při hypnóze je pracováno s podvědomím tak, aby vás během hypnózy chránilo. Během hypnoterapie si můžete zvědomit některé nevědomé myšlenky a pocity. I s tímto však kvalifikovaný hypnoterapeut počítá a umí s tím pracovat.

Kontaktujte mě

Ráda vám pomůžu i s vaším tématem.