Léčivé účinky hypnózy

Možná byste rádi přestali kouřit, získali novou energii, překonali vyhoření nebo konečně slavili úspěchy na poli hubnutí… Vyhledávanou metodou se stala hypnóza, která patří do skupiny krátkodobých terapií. Jako každého odborníka je i hypnotizéra potřeba si pečlivě vybrat. Nápovědou vám může být jeho členství v Českém spolku hypnoterapeutů nebo publikační činnost.

Ptáte se, co to tedy ta hypnóza je a jak vám může pomoci? Hypnotický trans se někdy srovnává s REM aktivitou mozku (charakteristickou rychlými pohyby očí), kdy mozek pracuje jinak, zpracovává nové informace a učí se. Záměrem terapeutické hypnózy je využití tohoto stavu k naučení se novým věcem, např. tomu, jak se dívat na cigarety nebo na jinou vaši neřest jinýma očima, což vám pomůže se návyku zbavit.

Hypnotizér a hypnoterapeut – jaký je v tom rozdíl? Pozor na jevištní hypnotizéry. Výstupy jevištních hypnotizérů vypadají dobře v médiích, ale od terapeutické hypnózy jsou na míle daleko. Hypnotizér – terapeut není jevištní šoumen, u kterého je jediným cílem vyvolat v divákovi strach, údiv a pozdvižení. Díky prvkům z magie je jeviště místem, kde se s myslí a tělem účinkujících může dít nevídané a jevištní hypnotizér jakožto kouzelník je obratným manipulátorem divácké mysli.

Během veřejných vystoupení různých mágů a hypnotizérů funguje také tzv. davový efekt. Statisticky jsou v populaci lidé, kteří jsou k sugescím náchylnější a upadají do transu již při vstupu do sálu. Vidět takové osoby v jedné místnosti napomáhá i transu dalších – máme tendenci opakovat jednání, kterého jsme svědky.

Všimněte si, že jevištní hypnotizéři málokdy poodhalují své triky a trumfy. Přišli by tím o kšeft. Jejich cílem je mystifikace hypnózy, a toto tajemno láká další diváky.

Kvalifikovaný hypnoterapeut není žádný manipulátor, mystifikátor ani kouzelník a rád se s vámi o své techniky podělí. Navození hypnózy probíhá v mnohem klidnějším a mírnějším tempu, nejde o žádný souboj kdo z koho, spíše o spolupráci směrem, který si přejete a který vás dovede k vašemu cíli.

Pokud si kladete otázku, zda i vy jste hypnotizovatelní, pak odpověď zní ano. Hypnotický trans je naše každodenní, přirozená zkušenost. Hypnóza neboli trans je přirozený stav mysli, ve kterém se nacházíme několikrát denně. Pokud řídíte auto, asi jste už někdy zažili, že po dojetí do cílové destinace jste si některé pasáže z cesty prostě nevybavili. To je znamení toho, že jste během jízdy přepnuli na autopilota a přirozeně vstoupili do transu. Dalším příkladem je, pokud jste televizní pořad sledovali tak upřeně, že jste přestali vnímat své okolí.

Otázkou je, jestli se dokážete natolik uvolnit, abyste si příjemný stav podobný tomu po probuzení či večer před usnutím dokázali navodit i v hypnoterapeutické praxi. Lehká forma hypnózy se většinou podaří hned napoprvé, hlubší úrovně zpravidla dosáhnete po opakování, kdy už víte, co vás čeká. Každý ale reaguje individuálně a nedá se zobecňovat, u někoho je i hluboká forma hypnózy navozena velmi rychle. Nedá se říct, že by hlubší forma hypnózy byla lepší než ta lehčí, rozdíl je v míře informací, které si po hypnóze budete pamatovat, jelikož obě fungují podobně.

Jevištní hypnózu navštivte, pokud chcete zažít zábavné (a možná tajemné) představení. Pozor ale, aby vás takové hypnotizérsko-kouzelnické představení nevyděsilo. Jednu moji kamarádku zhlédnutí představení jevištního hypnotizéra odradilo od svěření se do rukou hypnoterapeuta a řešení jejích témat pomocí hypnoterapie. Přitom výsledky mých klientů dokazují, že odborně prováděná hypnoterapie skutečně pomáhá a je léčivá v případě celé řady problémů. Tajemno, kterým byla hypnóza po staletí obestřena, nahrává jevištním vystoupením a různým mágům a kouzelníkům, protože diváka přiláká jeho zvědavost a touha poodhalit roušku tajemna. Přitom na hypnóze je asi tolik tajemna jako na reklamě, kterou večer sledujete v televizi. Pojďme se na to podívat blíže.

Hypnoterapie se v lecčems reklamě podobá. Obě vás totiž dokážou přinutit udělat něco, o čem jste do té doby nepřemýšleli, např. koupit si novou značku prášku na praní nebo přestat kouřit v rámci hypnoterapie díky tomu, že budete na kouření nahlížet nově. V čem se tedy podobají? Obě začínají uvolněním a relaxaci těla, ať už se to děje na příjemném lehátku v hypnoterapeutické praxi, nebo u vás doma na gauči při sledování televize. Následuje fáze koncentrace, kdy na vaši mysl působí sdělení reklamy, nebo se začínáte v hypnoterapeutické praxi zaměřovat na slova hypnoterapeuta.

A třetí, ta nejdůležitější fáze, je fáze sugesce, kdy na vás působí konkrétní sdělení reklamy nebo sugesce (návrhy) zaměřené např. na zlepšení fyzického a emočního stavu. Výsledkem toho, že jste zhlédli určitou reklamu, může být změna vašeho chování (jdete si koupit určitou značku prášku) a máte pocit, že je to plně vaše rozhodnutí. Stejné druhy změn – pozitivních, kvůli kterým jste přišli – mohou proběhnout a probíhají v rámci terapeutické hypnózy.

Rozdíl mezi televizní reklamou a hypnoterapií je v tom, že reklama probíhá v zájmu firmy, která si prostor v médiích zakoupila, kdežto hypnoterapie probíhá ve vašem zájmu a umožňuje upravit návyky či chování, na kterých si přejete pracovat.

Častým omylem, který mezi veřejností koluje, je, že je možné člověka zhypnotizovat proti jeho vůli. Nikdo nemůže být hypnotizovaný, pokud sám nechce. Naproti tomu každý, pokud chce, se může ponořit do hypnózy, aby z ní měl užitek. Každému ale vyhovuje jiná metoda a technika navození transu a každý na navození transu potřebuje jiný čas. Proto je vhodné navštívit praxi hypnoterapeuta víckrát, abyste si navzájem na sebe mohli přivyknout a hypnoterapeut našel vhodné techniky a metody, které fungují právě u vás. Počet opakování sugescí (hypnózy) také zvyšuje účinnost. Je to stejné jako u výše zmiňované reklamy. Čím častěji reklamu (hypnózu) uvidíte, tím lépe se vám ukotví v podvědomí a tím větší tendenci budete mít podle ní jednat.

Rovněž se nemusíte obávat, že ztratíte nad svým chováním kontrolu. To je další z mýtů, který brání mnoha lidem využít léčivé účinky hypnózy. I když budete ve stavu relaxace a uvolnění, stále budete mít nad děním kontrolu. Pořád budete odpovídat sami za sebe, hypnoterapeut bude jen vaším průvodcem. Během hypnoterapie nebudete dělat nic, co dělat nechcete. Hypnoterapie se od jevištní hypnózy liší v tom, že probíhá ve vašem zájmu. Dalo by se to přirovnat k soustředění se při uvolněném stavu, např. k dennímu snění. Hypnoterapeut vám pouze předkládá návrhy, které vás (jako u reklamy) mohou ovlivnit. V hypnoterapii jde o ovlivňování pozitivním způsobem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.